DPG30IM300PC-TUB
Description
POWER DIODE DISCRETES-FRED TO-26
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DPG30IM300PC-TUB PDF
Type Description
Series:-
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.35 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 300 V
Capacitance @ Vr, F:42pF @ 150V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263 (D2Pak)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C