D8015L56TP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 800V 9.5A TO220
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
D8015L56TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):9.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.6 V @ 15 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):4 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device Package:ITO-220AB
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 125°C