NRVTS2H60ESFT1G
Description
DIODE SCHOTTKY SOD123
DataSheet
NRVTS2H60ESFT1G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:650 mV @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:12 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123F
Supplier Device Package:SOD-123FL
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C