IDW30E65D1FKSA1
Description
DIODE GEN PURP 650V 60A TO247-3
DataSheet
IDW30E65D1FKSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):115 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-3
Supplier Device Package:TO-247-3
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C