STTH30L06W
Description
DIODE GEN PURP 600V 30A DO247
DataSheet
STTH30L06W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.55 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-247-2 (Straight Leads)
Supplier Device Package:DO-247
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RS3KB-13-F
RS3KB-13-F
DIODE GEN PURP 800V 3A SMB
US1JHE3_A/H
US1JHE3_A/H
DIODE GEN PURP 600V 1A DO214AC
SL26A
SL26A
2A -60V - SMA (DO-214AC) - RECTI
STTH30L06W
STTH30L06W
DIODE GEN PURP 600V 30A DO247