SGL34-100
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
SCHOTTKY DO-213AA 100V 0.5A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SGL34-100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:650 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-213AA
Supplier Device Package:DO-213AA, MINI-MELF
Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 150°C