SR3150-D1-0000
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 3A DO201AD
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SR3150-D1-0000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:80pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-201AD, Axial
Supplier Device Package:DO-201AD
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C