BYM07-100-E3/98
Description
DIODE GEN PURP 100V 500MA DO213
DataSheet
BYM07-100-E3/98 PDF
Type Description
Series:SUPERECTIFIER®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25 V @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:7pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package:DO-213AA (GL34)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C