RB068L100DDTE25
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A PMDS
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RB068L100DDTE25 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:790 mV @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:15 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:PMDS
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)