RB521SM-60T2R
Description
SCHOTTKY BARRIER DIODE
DataSheet
RB521SM-60T2R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 200 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-79, SOD-523
Supplier Device Package:EMD2
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)