CSFB201-G
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 50V 2A DO214AA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CSFB201-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:920 mV @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AA, SMB
Supplier Device Package:DO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)