VS-70HFLR60S02
Description
DIODE GEN PURP 600V 70A DO203AB
DataSheet
VS-70HFLR60S02 PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.85 V @ 219.8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):200 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 600 V
Supplier Device Package:DO-203AB
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 125°C