R5000GP-TP
Description
0.2AHIGH VOLTAGE SILICON RECTIFI
DataSheet
R5000GP-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):5000 V
Current - Average Rectified (Io):200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:5 V @ 500 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):1.2 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 5000 V
Supplier Device Package:DO-15
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C