SB2100TA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 100V DO15
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SB2100TA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:140pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device Package:DO-15
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C