FFPF15UP20STTU
Description
RECTIFIER DIODE
DataSheet
FFPF15UP20STTU PDF
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.15 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):45 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 200 V
Supplier Device Package:TO-220F-2L
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C