SBRT10U50SP5-13
Description
DIODE SBR 50V 10A POWERDI5
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBRT10U50SP5-13 PDF
Type Description
Series:SBR®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:450 mV @ 10 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:75 mA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:PowerDI™ 5
Supplier Device Package:PowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C