BAS70-02V-V-G-08
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 100MA SOD523
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BAS70-02V-V-G-08 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Last Time Buy
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):70 V
Current - Average Rectified (Io):100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 15 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:2pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-79, SOD-523
Supplier Device Package:SOD-523
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)