STPS15L25D
Description
DIODE SCHOTTKY 25V 15A TO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STPS15L25D PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):25 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:460 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.3 mA @ 25 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)