BYV29FD-600,118
Description
NOW WEEN - BYV29FD-600 - ULTRAFA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BYV29FD-600,118 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):9A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.9 V @ 8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:DPAK
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)