DPF60IM400HB
Description
DIODE GEN PURP 400V 60A TO247AD
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DPF60IM400HB PDF
Type Description
Series:HiPerFRED™
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.27 V @ 60 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-3
Supplier Device Package:TO-247AD
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C