RB501V-40-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA SOD323
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RB501V-40-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 100 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:30 µA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F:6pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-76, SOD-323
Supplier Device Package:SOD-323
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)