IDP15E60XKSA1
Description
IDP15E60 - SILICON POWER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
IDP15E60XKSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):29.2A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):87 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:PG-TO220-2-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C