VSSAF5L45-M3/6A
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 3A DO221AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VSSAF5L45-M3/6A PDF
Type Description
Series:TMBS®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):3A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:560 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:650 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:740pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-221AC, SMA Flat Leads
Supplier Device Package:DO-221AC (SlimSMA)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C