12TQ040STR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 15A D2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
12TQ040STR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:560 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:900pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:D2PAK
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C