V2FL45-M3/I
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
2A,45V,SMF,TRENCH SKY RECT.
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
V2FL45-M3/I PDF
Type Description
Series:eSMP®, TMBS®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:560 mV @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:570 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:270pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-219AB
Supplier Device Package:DO-219AB (SMF)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HS1GL R3G
HS1GL R3G
DIODE GEN PURP 400V 1A SUB SMA