FERD20H100SH
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
DIODE RECT 100V 20A IPAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
FERD20H100SH PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:705 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:140 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Supplier Device Package:IPAK (TO-251)
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)