NTS12120MFST3G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 12A 5DFN
DataSheet
NTS12120MFST3G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:830 mV @ 12 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:55 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C