VS-150KS40
Description
DIODE GEN PURP 400V 150A B42
DataSheet
VS-150KS40 PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.33 V @ 471 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:35 mA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:B-42
Supplier Device Package:B-42
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 200°C