UPS540/TR13
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 5A POWERMITE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
UPS540/TR13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:540 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:250pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-216AA
Supplier Device Package:Powermite
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C