SBR15U50SP5Q-13
Description
SBR DIODE PDI5 T&R 5K
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBR15U50SP5Q-13 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SBR®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:520 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:400pF @ 25V
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:PowerDI™ 5
Supplier Device Package:PowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C