FERD30H100STS
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
DIODE RECT 100V 30A TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
FERD30H100STS PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:745 mV @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:130 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-3
Supplier Device Package:TO-220AB
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)