RFUH10TF6S
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220NFM
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RFUH10TF6S PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.8 V @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220NFM
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)