VS-35EPF06LHM3
Description
DIODES - TO-247-E3
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-35EPF06LHM3 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):35A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.46 V @ 35 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):160 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247AD
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C