MBR10100HC0G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MBR10100HC0G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C