VS-SD2500C25K
Description
DIODE GP 2.5KV 3000A DO200AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-SD2500C25K PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2500 V
Current - Average Rectified (Io):3000A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.41 V @ 4000 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:75 mA @ 2500 V