V20PL50-M3/86A
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 5.5A TO277A
DataSheet
V20PL50-M3/86A PDF
Type Description
Series:eSMP®, TMBS®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):5.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:590 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:3 mA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device Package:TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C