1N4150TAP
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 50V 150MA DO35
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
1N4150TAP PDF
Type Description
Series:-
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):150mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 200 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):4 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:2.5pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device Package:DO-35
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C