SICR40650WTTB
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
SIC SCHOTTKY 40A, 650V TO-247AD
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SICR40650WTTB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2 V @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:650pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-3
Supplier Device Package:TO-247AD
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C