STTH60RQ06WL
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
600 V, 60 A TURBO 2 SOFT ULTRAFA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STTH60RQ06WL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.95 V @ 60 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):65 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:80 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-247-2 (Straight Leads)
Supplier Device Package:DO-247 LL
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)