VS-10WQ045FNTRR-M3
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A DPAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-10WQ045FNTRR-M3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:630 mV @ 10 A
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:760pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:D-PAK (TO-252AA)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C