STTH30R04D
Description
DIODE GEN PURP 400V 30A TO220AC
DataSheet
STTH30R04D PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.45 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:15 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C