VS-65EPS12LHM3
Description
DIODES - TO-247-E3
DataSheet
VS-65EPS12LHM3 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):65A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.12 V @ 65 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247AD
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C