CDLL0.5A20
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA DO213AA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CDLL0.5A20 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:650 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:50pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-213AA
Supplier Device Package:DO-213AA
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 125°C