SR8200-D1-0000
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 8A DO201AD
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SR8200-D1-0000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:180pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package:DO-201AD (DO-27)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C