VS-10ETF10STRR-M3
Description
DIODE GEN PURP 1KV 10A D2PAK
DataSheet
VS-10ETF10STRR-M3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.33 V @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):310 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:D2PAK
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C