BYP35A05
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE STD D13X10.7W 50V 35A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BYP35A05 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):35A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 35 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):1.5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-208AA
Supplier Device Package:DO-208
Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 200°C