STPSC20H12G-TR
Description
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 20A D2PAK
DataSheet
STPSC20H12G-TR PDF
Type Description
Series:ECOPACK®2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 20 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:120 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:1650pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:D2PAK
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C