BAS70LP-7B
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHTTKY 70V 70MA X1DFN1006
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BAS70LP-7B PDF
Type Description
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):70 V
Current - Average Rectified (Io):70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:960 mV @ 15 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):1.6 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 70 V
Capacitance @ Vr, F:1pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1006 Metric)
Supplier Device Package:X1-DFN1006-2
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C