STPS2H100RL
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO41
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STPS2H100RL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:860 mV @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package:DO-41
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)