124NQ040-1
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 120A PRM1-1
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
124NQ040-1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:540 mV @ 120 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 mA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:5200pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:HALF-PAK
Supplier Device Package:PRM1-1 (Half Pak Module)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C